Dôležitosť vitamínov pre domácich miláčikov

13.03.2024

V tejto modernej dobe sa ľudia viac ako kedykoľvek predtým zaujímajú o zdravie svojich domácich miláčikov. Neustále hľadáme nové spôsoby, ako zlepšiť výživu nášho psa. Jedným z najbežnejších spôsobov, ako to urobiť, je pridať doplnky do stravy vášho psa. Domáce zviera ľahko získa nedostatok základných živín, špeciálne sú vitamíny a minerály počas životných štádií, ak majiteľ nedodáva množstvo zodpovedajúce jeho potrebe. A bežným problémom majiteľov tvárou v tvár je, že nevedia, či ich domáce zviera má dostatok doplnkov alebo nie. Hoci vitamíny a minerály sú mikroživiny, čo znamená, že sú dopĺňané v malých množstvách v strave spoločenských zvierat, zohrávajú vedúcu úlohu v širokom spektre metabolických a imunitných funkcií, ktoré udržiavajú domáce zvieratá zdravé a dobré.

Prečo musia domáce zvieratá dodávať dostatok vitamínov a minerálov?

Keď sú našim domácim miláčikom dodávané dostatočné základné prvky ako vitamíny a minerály, ktoré potrebujú pre optimálne zdravie a prevenciu chorôb, môžu pomôcť psom dosiahnuť dlhovekosť a vitalitu. V prípade, že vaše domáce zvieratá majú nejaké príznaky, ako je žalúdočná nevoľnosť alebo znížená chuť do jedla, ktoré sú výsledkom nedostatku vitamínu. Aby ste vyplnili túto medzeru, možno budete musieť dať svojmu miláčikovi vitamínový a minerálny doplnok, aby udržal zdravú kožu a srsť, posilnil kosti a zuby a dodal im celkovú energiu, ktorá pomáha podporovať mozog, srdce, obličky, oči a funkcie pečene a celkový zdravotný stav.

Príznaky nedostatku vitamínov

Vitamíny sú mikroživiny, to znamená, že ich telo psa potrebuje v malom množstve. Sú však nevyhnutné, pretože hrajú úlohu v mnohých chemických reakciách.

Nedostatok vitamínu sa prejaví niektorými alebo inými príznakmi v závislosti od funkcií vitamínu, ktorý chýba. Nasledujúce príznaky sú však príznakmi nedostatku tejto mikroživiny:

- Strata chuti do jedla

- Dermatitída

- Znížená telesná teplota

- Zmeny farby jazyka

- Zmeny v ich srsti

- Problémy so zrážanlivosťou

- Neurologické príznaky

Príznaky nedostatku minerálov

Minerály, rovnako ako vitamíny, sú mikroživiny a symptómy deficitu budú závisieť od konkrétnej funkcie, ktorú plní minerál, ktorý chýba.

Napriek tomu niektoré hlavné znaky naznačujú nedostatok tohto typu mikroživín. Sú to nasledovné:

- Poruchy rastu

- Poruchy pohybového aparátu

- Anémia

- Opakované infekčné ochorenia

- Nepokoj

- Slabosť

- Suchá koža a strata srsti

Výhody vitamínových doplnkov pre domáce zvieratá

Zvýšená energia

Vitamínový doplnok môže prospieť srdcu, pečeni, obličkám, očiam a imunitnému systému vášho domáceho maznáčika, čím pomáha podporovať celkovú pohodu vášho domáceho maznáčika. Z vitamínových doplnkov môžu ťažiť najmä staršie domáce zvieratá.

Zdravšia koža a srsť

Vitamín môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky, čo vedie k hladšej a lesklejšej srsti. Môže tiež zlepšiť zdravie kože a srsti a znížiť vypadávanie.

Posilnený imunitný systém

Doplnky môžu tiež pomôcť posilniť imunitný systém vášho domáceho maznáčika, a tým pomôcť vášmu miláčikovi odvrátiť choroby. Na posilnenie imunitného systému vášho domáceho maznáčika a tiež na zlepšenie funkcie pečene a obličiek a tiež na podporu optimálnej imunitnej funkcie.

Výhody minerálneho doplnku pre domáce zvieratá

Sú to stavebné kamene, ktoré prispievajú k rozvoju kostí, svalov a tkanív, ako aj k udržaniu energetickej hladiny. Na druhej strane stopové minerály sú potrebné v miligramoch a pôsobia ako lepidlo, ktoré udržuje metabolizmus a imunitný systém domáceho maznáčika správne fungujúce.

Okrem toho sú stopové minerály dopĺňané v malých množstvách v strave spoločenských zvierat a prispievajú k niekoľkým metabolickým a imunitným funkciám, vrátane energetického metabolizmu, kvality kože a srsti, rastu a vývoja, reprodukčnej výkonnosti, integrity kĺbov a kostí, celkového zdravia a pohody.